Filantrop

Z przyjemnością donoszę, że pismo ruchu twórczego osób niepełnosprawnych „Filantrop naszych czasów” (http://filantrop.org.pl) napisało artykuł o twórczości Natalii i Marty Turostowskich, a także o ich debiutanckim tomie „Części świata wewnętrzengo”. Bardzo nam przyjemnie i pozdrawiamy!

„Części świata wewnętrznego”
Wiersze: Natalia i Marta Turostowska
Ilustracje: Justyna Jaśmina Zawistowska
Fotografie: Anna Marchlewska

Do kupienia na www.jdc.media.pl -> 10% ze sprzedaży trafia na rehabilitację cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe poetek.

Poetki zachęcają do kupna ich tomu!

Kochani! Dużo ostatnio postowałem starając się was zachęcić do zakupu książki z poezją Natalii i Marty Turostowskich „Części świata wewnętrznego” wydanej przez moje wydawnictwo JDC MEDIA. Dzisiaj jednak to same artystki przemówią do was reklamując ich dzieło i zachęcając do lajkowania, komentowania i udostępniania tego filmiku. Odwiedziłem w tym tygodniu wspólnie ze współpracującą z wydawnictwem malarką Jaśminą Zawistowską Natalię i Martę oraz ich mamę i nagraliśmy ten oto materiał, który mam nadzieję trochę was rozśmieszy, trochę zmusi do refleksji, ale także zachęci do zakupu tego jedynego w swoim rodzaju dzieła. Pamiętajcie! 10% ceny książki trafia na rehabilitację poetek cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe. Będziemy więc wdzięczni za każdą pomoc, szczególnie, że jest to przedsięwzięcie finansowane w dużej mierze ze środków prywatnych, a każdy artysta biorący w nim udział robił to z dobrego serca i bez wynagrodzenia. Za każdą okazaną pomoc serdecznie Wam dziękuję!

Książka do kupienia na www.jdc.media.pl

Wiersze: Natalia i Marta Turostowska
Ilustracje: Justyna Jaśmina Zawistowska
Fotografie: Anna Marchlewska

Recenzja tomu „Części świata wewnętrznego”

Moi drodzy. Chciałbym podzielić się z wami z radością, która mnie spotkała. Jedna z czytelniczek tomu poezji „Części świata wewnętrznego”, i to nie byle jaka, bo sama Sylwa Mel, która na swoim profilu dokonuje niesamowicie dogłębnej interpretacji i krytyki sztuki wszelakiej, podzieliła się ze mną swoimi wrażeniami z lektury książki.

„Witaj Jacku,

Dziękuję za ciepłe słowa w liście napisanym odręcznie: wielka rzadkość w obecnych zwyczajach! Z uwagą przeczytałam Twoją notę wydawniczą i powiem szczerze, zaskoczyłeś mnie refleksjami podobnymi do moich, które opublikowałam 9.04. na profilu (Niepokojące refleksje) o nadmiarze bylejakiej podaży „produkcji humanistycznej”. Jak widać, jesteśmy w tym zgodni. Zaimponowałeś mi decyzją o stworzeniu własnego wydawnictwa i prowadzeniu go według osobistych preferencji i z myślą o innych twórcach, implicite, którzy sami nie potrafią przebić się przez mainstreamowe wymagania. Taka decyzja wymagała odwagi i wysokiej świadomości, świadomości holistycznej, chapeau bas!

Tomik poezji Marty i Natalii wydany przez JDC MEDIA jest w moim odbiorze egzemplifikacją świata wizyjnego piękna w warstwie poetyckiej, fotograficznej i malarskiej. Z jednej strony, treści artystyczne (słowa i obrazy) rozczepiają się jakby podprzestrzennie, aby po chwili skupić je w sobie w rozświetlającym i ekspansywnym przekazie. To wywołuje u mnie odczucie pewnej relacji przestrzennej intensywności między mną i twórcami tego tomiku. Taka forma prezentacji (synteza słowa i obrazu fotograficznego i malarskiego) wydobywa i pogłębia intymną, wręcz osobistą, rzeczywistość artystyczną twórców. Właściwie czuję się zaproszona do świata pulsującego pasją, szczerością, odwagą, wyobraźnią, temperamentem i artystycznymi talentami. W tym heraklitejskim przepływie form i treści pozostaje jednak stale obecny nastrój jakiejś nieskończonej doniosłości i Tajemnicy… Nie do końca wypowiedzianych marzeń…. Wiersze rozkwitają w bezkompromisowych słowach, są szczere i wzruszające. Już polubilam kilka, ale muszę wyróżnić od razu jeden za treść, ale przede wszystkim za doskonałe ujęcie graficzne, co przypomniało mi „Rzut w kości” Mallarmego, mam na myśli „Narkotyk zwany miłością”.

Jacku, jestem zachwycona Twoją pracą wydawniczą, znakomitym, eleganckim, wysmakowanym połączeniem słowa i obrazu, do wysokiej jakości tomiku przyczynia się także kredowy papier, twarda obwoluta i wysoka jakość druku: całość emanuje harmonią i spójnością przekazu.

Gratuluję Tobie i całemu zespołowi za piękną i wzruszającą podróż do artystycznego wymiaru.

Pozdrawiam przyjaźnie,
Sylwa.”

Pamietajcie – 10% ze sprzedaży książek trafia na fizjoterapię chorych na dziecięcie porażenie mózgowe poetek: Natalii i Marty Turostowskich.

Do kupienia na www.jdc.media.pl i w zakładce Sklep

Wiersze: Natalia i Marta Turostowska
Ilustracje: Justyna Jaśmina Zawistowska
Fotografie: Anna Marchlewska

Prezentacji tomu „Części świata wewnętrznego”

Wydawnictwo JDC Media wydało właśnie swoje debiutanckie dzieło pod postacią tomiku poezji „Części świata wewnętrznego” Natalii i Marty Turostowskich, artystek cierpiących od urodzenia na dziecięce porażenie mózgowe. Jest to jedyna w swoim rodzaju możliwość przekroczenia bariery niepełnosprawnego ciała i wejścia do świata ich wyobraźni i uczuć. Zdjęcia ilustrujące wiersze wykonała paryska fotograf Anna Marchlewska, zaś ilustracje wybitna malarka Justyna Zawistowska. Nad całością miał pieczę właściciel wydawnictwa Jacques de Chiffon, inwestując w przedsięwzięcie swoje prywatne środki lub też szukając ich na własną rękę wśród sponsorów.
10% z każdej sprzedanej książki trafia na rehabilitację poetek. Kupujcie! Warto wspierać takie niekorporacyjne przedsięwzięcia w dzisiejszych czasach, kiedy tak wielu ma tak dużo do powiedzenia o niczym, a głos tych najsłabszych i najbardziej wrażliwych zanika w tłumie. Wspierajcie artyzm, tak aby niczym nieskrępowana sztuka nie umarła na naszych oczach. Co nam wówczas (odbiorcom) zostanie

Dla niektórych książka będzie droga, dla innych tania. Wydawnictwo cały czas walczy o przetrwanie. Publikacja książki była nie lada inwestycją, dodatkowo jak każdy inny podmiot w naszym kraju, JDC Media musi płacić niemałe składki ZUSowskie. Kosztują także wieczory autorskie, prowadzenie sklepu, współpraca z artystami i zatrudnianie pracowników. A intencją właściciela jest publikacja kolejnego nietuzinkowego dzieła. Czy to z działu literatury, malarstwa, muzyki, filmu lub nawet innej sztuki. Szczególnie artystów, którzy mieliby małe szanse na przebrnięcie z ich sztuką z jakimś molochem wydawniczym.

Książka do nabycia w zakładce Sklep.

Nowość! Otwarcie sklepu JDC MEDIA.

Sklep JDC Media już otwarty pod adresem www.jdc.media.pl lub w zakładce Sklep.
Już dziś mogą Państwo nabyć długo wyczekiwany tom poezji „Części świata wewnętrznego” autorstwa sióstr Natalii i Marty Turostowskich.

  • Twarda oprawa.
  • Każda książka osobiście podstemplowana przez autorki (ze względu na trudności manualne).
  • 10% z każdego sprzedanego egzemplarza przeznaczone na rehabilitację poetek.
  • Do książki dołączony spersonalizowany odręczny list z podziękowanie od właściciela wydawnictwa: Jacquesa de Chiffon.

Wydawnictwo JDC Media prezentuje swoją pierwszą publikację literacką. W tym roku światło dzienne ujrzał i zagościł na półkach księgarni bogato ilustrowany tomik poezji o tytule „Części świata wewnętrznego” autorstwa sióstr Natalii i Marty Turostowskich. Wiersze przenoszą czytelnika w magiczny świat bliźniaczek. Tak bliski i znajomy, a jednak tak odległy. Poetki, choć mentalnie w pełni sprawne, od dzieciństwa zmagają się z porażeniem mózgowym nabytym już po urodzeniu – w niesprawnym szpitalnym inkubatorze. Ich twórczość stanowi opis nieznanych zdrowym osobom zmagań, specyficznego postrzegania świata i poczucia humoru oraz niewiarygodnego hartu ducha, którego wielu mogłoby im pozazdrościć. Marta jest osobą poruszającą się na wózku. Problemy manualne sprawiają, że wiersze skrupulatnie układa w głowie, następnie dyktuje mamie, która po prostu spisuje je odręcznie na kartce papieru. Mimo to Marta jest duszą towarzystwa i nawet problemy z artykulacją werbalną nie przeszkadzają jej w emanowaniu pozytywną energią na zewnątrz. Natalia jest w stanie poruszać się na o własnych siłach na małe dystanse. Jest zamkniętą w sobie wrażliwą osobą i nie może uwierzyć w to, że wiersze, które pisała do szuflady ujrzą światło dzienne. Powtarzam jej zawsze, że tak naprawdę to ona pozwala mi spełnić własne marzenie o publikacji dobrej książki. O czym opowiada ich poezja? To pieśni o niezrozumieniu przez świat zewnętrzny, opowieści o codziennych zmaganiach i trudnym życiu. O tęsknocie za miłością i czułością. To historie o wewnętrznej sile i znajdowaniu w sobie radości życia i dystansu do własnej osoby i dysfunkcji. To piękne lekcje pokory i wiary we własne możliwości.

Zdając sobie sprawę, że wiersze dla niektórych zdają się być jedynie reliktem przeszłości, postanowiłem podnieść prestiż tomu, zapraszając do współpracy znane artystki, które wspólnie stworzą sesję fotograficzną sióstr Turostowskich. Zdjęcia będą ilustrować poezję i tym samym wzbogacać możliwość odbioru utworów o bogactwo wizualne:

Anna Marchlewska / www.annamarchlewska.com / Jest polską fotogra ą w Paryżu. Już ponad trzy lata pracuje nad projektem „Amazonki, portret kobiety 21’ego wieku”, dokumentującym znane osobistości ze świata sztuki, ale także adwokatki, dziennikarki czy biznesmenki. Wyjątkowość przedsięwzięcia sprawiła, że projekt został zaprezentowany na konferencji Unesco. Jest autorką kalendarza „Polki we Francji” pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wyniki jej sesji fotograficznych można także oglądać na okładkach popularnych czasopism, gdzie umieszczane są jej autorskie portrety znanych postaci.

Justyna Zawistowskawww.justynazawistowska.com / To malarka, rysowniczka i graficzka. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wielokrotna laureatka konkursów plastycznych, swoje prace wystawiała w Polsce i za granicą. Znana ze swoich oryginalnych murali zdobiących przestrzenie miejskie. Jest autorką jedynego w swoim rodzaju obrazu cykloramicznego przedstawiającego polską florę i faunę. Prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Inspiracje do swojej twórczości czerpie z doświadczeń zebranych podczas własnych wypraw po świecie, z obserwacji przyrody i ludzi. Dzięki bogatemu warsztatowi i wrażliwości artystycznej każdą chwilę swojego życia spędza twórczo.

Jacques de Chiffonwww.dechiffon.com / W pierwszej kolejności muzyk samouk, w drugiej samozwańczy kompozytor i hrabia. Twórca trylogii muzyczno-ornitologicznej „Fénix”, „Cygnus” i „Rara Avis”. Tekściarz i publikowany autor literacki. Założyciel stowarzyszenia integracji społecznej „Jacek z Szafy”. Reżyser, autor zdjęć i scenariuszy filmów krótkometrażowych. Miłośnik dokonywania egzegez biblijnych i twórca felietonów kulinarno-filozoficznych. Właściciel wydawnictwa JDC Media. Profesjonalny malarz wąsów.

Relacja ze spotkania autorskiego

14 lutego w poznańskim Domu Tramwajarza odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie z poezją sióstr bliźniaczek Natalii i Marty Turostowskich. Tym sposobem wydawnictwo JDC MEDIA uświetniło premierę ich debiutanckiego tomu „Części świata wewnętrznego”. Nie obyło się bez gromkich braw, wzruszenia i emocji. Wieczór rozpoczął się akcentem muzycznym. Na scenie pojawiła się wybitna skrzypaczka i kompozytorka Katarzyna Klebba, do której po chwili dołączył z gitarą właściciel wydawnictwa Jacques de Chiffon i z impetem zainaugurowali wieczór. Po relacji z filmowej dokumentującej proces powstawania tomu na scenie pojawili się współtwórcy projektu: Anna Marchlewska, która przyjechała na wydarzenie prosto z Paryża i opowiedziała o swojej pracy fotograficznej przy książce, nie zabrakło siły sprawczej wydawnictwa – Justyny Zawistowskiej, która zdała relacja ze swoich prac nad okładką tomu, ilustracjami, a także o relacji nawiązanej między nią, a poetkami. Następnie na scenie pojawiły się gwiazdy wieczoru: Natalia i Marta Turostowskie. Każdy z artystek przedstawiła swoje preferowane pozycje z 35 wierszy przy ogromnym aplauzie tłumu. Kolejny na scenę wkroczył pan Marcin Kęszycki, aktor Teatru Ósmego Dnia i przyjaciel poetek. Fantastycznie zadeklamował wybrane przez siebie utwory z tomu. Recytacji towarzyszył jedyny w swoim rodzaju pełen i kunsztu występ aktorski Kingi Troneczek i Justyny Zawistwoskiej, które w sposób metaforyczny wcieliły się w postacie samych poetek wyzwolonych z okowów niepełnosprawnych ciał. Organizatorzy nie mogli odmówić prośbie Wandy Wasilewskiej, znanej reportażystki i przyjaciółki artystek, która odłożyła swój mikrofon rejestrujący wydarzenie i wkroczyła na scenę, aby swym hipnotyzującym głosem przeczytać kilka wierszy. Na koniec na scenie pojawił się nietuzinkowy trębacz Maurycy Majewski, wybitny 11-latek prosto z Sucholeskiej Orkiestry Dętej i spiął wydarzenie muzyczną klamrą, dając popis swoim muzycznym możliwością. Po występach poetki nie narzekały na zainteresowanie. Obsypane kwiatami, przez godzinę składały autografy na kupionych przez publiczność książkach „Części świata wewnętrznego”. Musiały przerwać jednak niekończące się rozmowy z publiką ponieważ na miejscu pojawiła się telewizja WTK, która przeprowadziła na żywo wywiad i z nimi, i z wydawcą ich książki Jacquesem de Chiffon. Emocjom nie było końca, a sala pękała w szwach! Sama książka już w przyszłym tygodniu pojawi się w sklepie wydawnictwa JDC MEDIA.

Organizatorzy dziękują także za nieocenione wsparcie:
Marcinowi Majewskiemu – za pomoc przy obsłudze oświetlenia i dźwięku
Joannie Kowerko – za obsługę stoiska z książkami
Grażynie Gończar – za dokumentację wydarzenia

Spotkanie z Wandą Wasilewską

W dniu dzisiejszym odbyło się niezwykle inspirujące spotkanie w damskim gronie. Poetki Natalia i Marta Turostowskie, autorki poezji składające się na tom „Części świata wewnętrznego” pod egidą JDC Media, ich mama, pani Bogumiła Turostowska, fotograf Anna Marchlewska, autorka zdjęć ilustrujących poematy, malarka Justyna Zawistowska, autorka okładki oraz wszelkich ilustracji, spotkały się z niezwykle charyzmatyczną reportażystką Wandą Wasilewsą (laureatką m. in. Grand Prix Światowego Festiwalu Sztuk Multimedialnych Premios Ondas w Barcelonie). Dziękujemy za wspaniałe, pełne emocji spotkanie. Reportaż już wkrótce na falach radiowych Radia Poznań.

Sesja zdjęciowa do tomu poezji „Części świata wewnętrznego” Natalii i Marty Turostowskich

Mam przyjemność przedstawić Państwu materiał filmowy z sesji zdjęciowej do tomu poezji „Części świata wewnętrznego” autorstwa sióstr Natalii i Mary Turostowskich. Wiersze przeniosą czytelnika w magiczny świat bliźniaczek. Tak bliski i znajomy, a jednak tak odległy. Poetki, choć mentalnie w pełni sprawne, od dzieciństwa zmagają się z porażeniem mózgowym, nabytym tuż po urodzeniu w niesprawnym szpitalnym inkubatorze. Do tomu „Części świata wewnętrznego” wybraliśmy 35 wierszy, z których każdy jest zilustrowany wspaniałym zdjęciem. Zastanawiając się nad atrakcyjną formą dla utworów, zaproponowałem współpracę dwóm utalentowanym artystkom. Do projektu dołączyła znana paryska fotograf Anna Marchlewska, wzbogacając każdy poemat o formę wizualną, pozwalającą na dodatkowe zanurzenie się w poezji. Wspaniały obraz serca z okładki, a także wszelkie rysunki są autorstwa malarki Justyny Zawistowskiej, której wkład w projekt był zdecydowanie większy niż dotykający jedynie kwestii sztuki.

Fotografie: Anna Marchlewska https://www.annamarchlewska.com/

Okładka i ilustracje, stroje, organizacja wewnątrz wydawnicza: Justyna Zawistowska http://justynazawistowska.com

Wydawnictwo: JDC MEDIA

Zdjęcia i montaż: JDC MEDIA Jacques de Chiffon http://dechiffon.com

Wizyta w Radiu

Odbyliśmy dzisiaj z Justyna Jaśmina Zawistowska krótkie, choć intensywne tourné po dwóch wspaniałych stacjach radiowych. Opowiadaliśmy o wydawnictwie, o poezji sióstr Turostowskich, trochę o nas samych i artystach z nami współpracujących. Dziękujemy w imieniu swoim jak również wszystkich osób zaangażowanych w dzieło wydania tomu „Części świata wewnętrznego”. Za zaproszenie do Radia Poznań dziękujemy Barbarze Maciejewskiej. Wzięliśmy udział w audycji „Mała Czarna” prowadzonej przez Joannę Divinę i Franciszka Walerycha. Późniejszym popołudniem w Radiu Emaus do audycji „Salon kulturalny” zaprosił nas Krzysztof Grządzielski. Było nam niezmiernie miło!