Relacja ze spotkania autorskiego

14 lutego w poznańskim Domu Tramwajarza odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie z poezją sióstr bliźniaczek Natalii i Marty Turostowskich. Tym sposobem wydawnictwo JDC MEDIA uświetniło premierę ich debiutanckiego tomu „Części świata wewnętrznego”. Nie obyło się bez gromkich braw, wzruszenia i emocji. Wieczór rozpoczął się akcentem muzycznym. Na scenie pojawiła się wybitna skrzypaczka i kompozytorka Katarzyna Klebba, do której po chwili dołączył z gitarą właściciel wydawnictwa Jacques de Chiffon i z impetem zainaugurowali wieczór. Po relacji z filmowej dokumentującej proces powstawania tomu na scenie pojawili się współtwórcy projektu: Anna Marchlewska, która przyjechała na wydarzenie prosto z Paryża i opowiedziała o swojej pracy fotograficznej przy książce, nie zabrakło siły sprawczej wydawnictwa – Justyny Zawistowskiej, która zdała relacja ze swoich prac nad okładką tomu, ilustracjami, a także o relacji nawiązanej między nią, a poetkami. Następnie na scenie pojawiły się gwiazdy wieczoru: Natalia i Marta Turostowskie. Każdy z artystek przedstawiła swoje preferowane pozycje z 35 wierszy przy ogromnym aplauzie tłumu. Kolejny na scenę wkroczył pan Marcin Kęszycki, aktor Teatru Ósmego Dnia i przyjaciel poetek. Fantastycznie zadeklamował wybrane przez siebie utwory z tomu. Recytacji towarzyszył jedyny w swoim rodzaju pełen i kunsztu występ aktorski Kingi Troneczek i Justyny Zawistwoskiej, które w sposób metaforyczny wcieliły się w postacie samych poetek wyzwolonych z okowów niepełnosprawnych ciał. Organizatorzy nie mogli odmówić prośbie Wandy Wasilewskiej, znanej reportażystki i przyjaciółki artystek, która odłożyła swój mikrofon rejestrujący wydarzenie i wkroczyła na scenę, aby swym hipnotyzującym głosem przeczytać kilka wierszy. Na koniec na scenie pojawił się nietuzinkowy trębacz Maurycy Majewski, wybitny 11-latek prosto z Sucholeskiej Orkiestry Dętej i spiął wydarzenie muzyczną klamrą, dając popis swoim muzycznym możliwością. Po występach poetki nie narzekały na zainteresowanie. Obsypane kwiatami, przez godzinę składały autografy na kupionych przez publiczność książkach „Części świata wewnętrznego”. Musiały przerwać jednak niekończące się rozmowy z publiką ponieważ na miejscu pojawiła się telewizja WTK, która przeprowadziła na żywo wywiad i z nimi, i z wydawcą ich książki Jacquesem de Chiffon. Emocjom nie było końca, a sala pękała w szwach! Sama książka już w przyszłym tygodniu pojawi się w sklepie wydawnictwa JDC MEDIA.

Organizatorzy dziękują także za nieocenione wsparcie:
Marcinowi Majewskiemu – za pomoc przy obsłudze oświetlenia i dźwięku
Joannie Kowerko – za obsługę stoiska z książkami
Grażynie Gończar – za dokumentację wydarzenia

Spotkanie z Wandą Wasilewską

W dniu dzisiejszym odbyło się niezwykle inspirujące spotkanie w damskim gronie. Poetki Natalia i Marta Turostowskie, autorki poezji składające się na tom „Części świata wewnętrznego” pod egidą JDC Media, ich mama, pani Bogumiła Turostowska, fotograf Anna Marchlewska, autorka zdjęć ilustrujących poematy, malarka Justyna Zawistowska, autorka okładki oraz wszelkich ilustracji, spotkały się z niezwykle charyzmatyczną reportażystką Wandą Wasilewsą (laureatką m. in. Grand Prix Światowego Festiwalu Sztuk Multimedialnych Premios Ondas w Barcelonie). Dziękujemy za wspaniałe, pełne emocji spotkanie. Reportaż już wkrótce na falach radiowych Radia Poznań.

Sesja zdjęciowa do tomu poezji „Części świata wewnętrznego” Natalii i Marty Turostowskich

Mam przyjemność przedstawić Państwu materiał filmowy z sesji zdjęciowej do tomu poezji „Części świata wewnętrznego” autorstwa sióstr Natalii i Mary Turostowskich. Wiersze przeniosą czytelnika w magiczny świat bliźniaczek. Tak bliski i znajomy, a jednak tak odległy. Poetki, choć mentalnie w pełni sprawne, od dzieciństwa zmagają się z porażeniem mózgowym, nabytym tuż po urodzeniu w niesprawnym szpitalnym inkubatorze. Do tomu „Części świata wewnętrznego” wybraliśmy 35 wierszy, z których każdy jest zilustrowany wspaniałym zdjęciem. Zastanawiając się nad atrakcyjną formą dla utworów, zaproponowałem współpracę dwóm utalentowanym artystkom. Do projektu dołączyła znana paryska fotograf Anna Marchlewska, wzbogacając każdy poemat o formę wizualną, pozwalającą na dodatkowe zanurzenie się w poezji. Wspaniały obraz serca z okładki, a także wszelkie rysunki są autorstwa malarki Justyny Zawistowskiej, której wkład w projekt był zdecydowanie większy niż dotykający jedynie kwestii sztuki.

Fotografie: Anna Marchlewska https://www.annamarchlewska.com/

Okładka i ilustracje, stroje, organizacja wewnątrz wydawnicza: Justyna Zawistowska http://justynazawistowska.com

Wydawnictwo: JDC MEDIA

Zdjęcia i montaż: JDC MEDIA Jacques de Chiffon http://dechiffon.com

Posłuchaj nas w radiu.

Już w poniedziałek 5 lutego będziecie mieli okazję posłuchać mnie i Justynę Zawistowską @sztuka.piekna w dwóch audycjach radiowych. Będziemy opowiadać o tomie poezji „Części świata wewnętrznego” Natalii i Marty Turostowskich, naszych niesamowicie uzdolnionych poetek, choć zmagających się z porażeniem mózgowym. Postaramy się także opowiedzieć coś niecoś o nas samych, naszych projektach i dlaczego wydawnictwo JDC Media proponuje artystom unikatowy tryb współpracy.

Stroje do sesji zdjęciowej

Zanim powstała jedyna w swoim rodzaju sesja zdjęciowa do tomu poezji „Części świata wewnętrzengo” Natatalii i Marty Turostowskich pod bacznym okiem Anna Marchlewska, pozostawała kwestia przygotowania na przyjazd tej francusko-polskiej fotograf odpowiednich strojów dla poetek. Przyglądałem się całemu procesowi tworzenia odpowiednich kostiumów oddających nastrój wierszy. Właściciel wydawnictwa JDC Media, Jacques de Chiffon, rozłożył ręcę, twierdząc, że on po prostu na każdą okazję zakłada garnitur, a dalej jego kompetencje wizażowe się kończą. Z pomocną dłonią przyszła na szczęście znana malarka Justyna Jaśmina Zawistowska, która z całym przekonanie oddała się poszukiwaniu odpowiednich ubrań w tzw. Second-Hand’ach. „Oczywiście. Mogliśmy wspomóc się znanymi sieciówkami, ale ja działam według ideologii zero-waste. Skoro na rynku jest tyle wspaniałych ubrań czekających na swoje powtórne użycie to czemu nie mielibyśmy z nich skorzystać? Ubrania na sesję zdjęciową pochodzą w 100% z Lumpeksów. Co więcej – jesteśmy z tego dumni i namawiamy innych do propagowania idei ograniczania masowej produkcji towarów, co ewentualnie prowadzi do nadmiernego wyrzucania dóbr i generowania śmieci.” – twierdzi malarka.

Spotkanie autorskie: 14.02 godz. 18:00 Poznań, Dom Trawajarza

Zapraszamy Cię na walentynkowe spotkanie z poezją sióstr Natalii i Marta Turostowska. Wiersze z ich debiutanckiego tomu „Cześci świata wewnętrznego” przeniosą Cię w magiczny świat bliźniaczek, które od dzieciństwa zmagają się z porażeniem mózgowym. Ich twórczość stanowi opis nieznanych zdrowym osobom zmagań, specyficznego postrzegania świata i poczucia humoru. To historie o tęsknocie za miłością i czułością. To pięsni o wewnętrznej sile i znajdowaniu w sobie radości życia, dystansu do własnej osoby i dysfunkcji.

wieczór uświetnią:
Marcin Keszycki, aktor teatru Ósmego Dnia
Katarzyna Klebba, skrzypaczka i kompozytorka

Będzie to także okazja do spotkania się ze współtwórcami projektu „Części świata wewnętrznego”: fotograf Anna Marchlewska, malarką Justyna Jaśmina Zawistowska i właścicielem wydawnitwa JDC Media Jacques de Chiffon.

*

We invite you to a Valentine’s meeting with the poetry of the sisters Natalia and Marta Turostowskie. The poems from their debut volume „Parts of the Inner World” will take you to the magical world of the twins who have been struggling with cerebral palsy since childhood. Their work is a description of strife, specific perception of the world and a sense of humor unknown to healthy people. These are stories about longing for love and tenderness. These are songs about inner strength and finding joy in life, distance to oneself and the dysfunctions.

the evening will be graced by:
Marcin Kęszycki, actor
Katarzyna Klebba, violinist and composer

It will also be an opportunity to meet the co-authors of the project „Parts of the Inner World”: photographer Anna Marchlewska, painter Justyna Zawistowska and the owner of the JDC Media publishing company Jacques de Chiffon.

Malarstwo cykloramiczne polskiej flory i fauny – nowy film JDC MEDIA

Obraz cykloramiczny przedstawiający polską florę i faunę. Projekt realizowany przy współpracy artystek Justyny Zawistowskiej i Kingi Troneczek. Przez kilka miesięcy malarki zbierały materiały i informacje o rodzimych gatunkach zwierząt i roślin, obserwowały i szkicowały piękną naturę otaczającą je zewsząd w niezwykłym domu, ogrodzie i lesie, tworząc bazę do tego jedynego w swoim rodzaju dzieła. Artystki uzupełniały się w pracy, początkowo każdy fragment obrazu malując wspólnie. Troneczek jako mistrzyni ekspresyjnych pociągnięć, natomiast Zawistowska ze swoim precyzyjnym pędzelkiem z kilkoma zaledwie włoskami – domalowując myszom wąsy, motylom oczy. W późniejszym etapie artystki malowały swoje ulubione rośliny i zwierzęta w całości indywidualnie. Projekt został zrealizowany w ciągu 18 miesięcy.
muzyka i montaż: JDC MEDIA Jacques de Chiffon http://dechiffon.com/
 

„Części świata wewnętrznego” – plan zdjęciowy

Spojrzenie na plan zdjęciowy sesji fotograficznej do tomiku poezji Natalii i Marty Turostowskich „Części świata wewnętrznego”. Poetki mimo trudności z poruszaniem się spowodowanym dziecięcym porażeniem mózgowym wytrzymały wszystkie nasze pomysły. Na planie modelki, fotograf Anna Marchlewska, oraz malarka Justyna Zawistowska, a także mama artystek, pani Bogumiła.

 

Film reklamowy dla malarki Justyny Zawistowskiej

JDC MEDIA prezentuje film reklamowy warsztatów plastycznych z malarką Justyną Zawistowską. Praca na planie była przyjemnością i ze względu na niepowtarzalną prowadzącą, ale także ze względu na aktorów:

Agnieszka Branewska
Jakub Maślanka
Grazyna Gonczar
Marta Stawna
oraz Mikołaj

Serdecznie wam wszystkim dziękuję, a resztę zapraszam do oglądania mojego małego dzieła. Nie zapomnijcie koniecznie zapisać się na warsztaty lub też zapisać na warsztaty waszych pociech. Najbliższe już jutro 10 listopada o 17:00 w Domu Dźwięku w Poznaniu na ul. Sikorskiego 17.

Polecam,
Jacques de Chiffon (hr.)

*
link do eventu:
https://www.facebook.com/events/155976531662205/
www.justynazawistowska.com